شاید خیلی هاتون مرحوم حجه الاسلام والمسلمین علی ابوالحسنی منذر رو نشناسید، البته من هم خیلی وقت نیست که ایشان رو می شناسم اما اگر کمی در مورد ایشان تحقیق کنید بیشتر با این شخصیت بزرگ آشنا خواهید شد زندگی نامه این عالم رو میتونید در ادامه مطب مطالعه کنید
توضیح این طرح: شاید این طرح خیلی ساده باشه اما جزء محدود طرح هایی هست که خودم خیلی دوسش دارم دلیلش رو نپرسید چون واقعا خودمم نمیدونم شاید هم نیت پاک این عالم بزرگ باشه نمیدانم، به هر حال این روحانی بر جسته از بین ما رفت خدایش رحمت کند


رمز فایل  :  www.arzeshi.mihanblog.com


عالم عامل

روحانی خدمت گزار خادم الحجه

حجة الاسلام والمسلمین استاد علی ابوالحسنی(ره)

مروری بر زندگانی پربار

حجة الاسلام و المسلمین استاد علی  ابوالحسنی (مُنذِر)

علی ابوالحسنی (منذر) استاد حوزه و دانشگاه در سال ۱۳۳۴ دریک خانواده روحانی در تهران متولد شد .

پدرش مرحوم حجة الاسلام حاج شیخ محمد ابوالحسنی از روحانیان وارسته و خدوم به شمار می رفت .

ورود به حوزه

استاد ابوالحسنی پس از اخذ دیپلم وارد دانشگاه علم و صنعت تهران شد ، ولی از آنجا که دل در گرو تحصیلات حوزوی داشت ، وارد حوزه علمیه قم شد . او در ادبیات از مرحوم مدرس افغانی و در سطح از محضر اساتیدی همچون حضرات آیات و حجج اسلام مرحوم طاهر شمس گلپایگانی ، شب زنده دار ، دوزدوزانی ، محقق داماد و پایانی بهره برد و در درس خارج فقه مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ جواد تبریزی و خارج اصول آیت الله العظمی وحید خراسانی حضور یافت.

وی همچنین از تفسیر حضرت آیت الله خزعلی و اخلاق مرحوم آیت الله شیخ جواد کربلایی نیز بهره ها می گرفت و از خرمن دانش مرحوم آیت الله حاج شیخ حسین لنکرانی هم در عرصه های گوناگون بویژه تاریخ و سیاست خوشه ها چید.

استاد {منذر} از ابتدای جوانی به نگارش و تالیف کتاب پرداخت که آثاری همچون:

{هجرت؛ ضرورت جاویدان تکامل} ، {طرح کلی اصول عقاید }، {توکل ، و سکوت : زمینه ساز بازکاوی و بازسازی تکامل } ، {حکمت ؛مهاری بر سرکشی نفس} و {سکوت: گذرگاه تجهیز به ضمیمه راهها و بی راهه ها} را قبل از انقلاب اسلامی با ناممستعار {ع.منذر} روانه بازار نشر ساخت. که در آن روزگار تاثیر به سزایی در آگاهی بخشی گروه های مختلف مردم بویژه نسل جوان ایفا نمود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایشان ، فعالیت های قلمی خود را در عرصه های مختلف ادامه و توسعه داد. که حاصل آن تالیف حدود پنجاه عنوان کتاب و دهها مقاله و مصاحبه درزمینه مسایل مختلف تاریخی و فکری است که از جمله کتابها می توان به آثار زیر اشاره کرد:

فهرست تالیفات:

 • ۩  استاد مطهری ، افشاگر توطئه ، تاویل ظاهر دیانت و باطن الحاد و مادیت
 • ۩  ولایت فقیه و دموکراسی ، ارشاد شده ؛ تحلیل سیاسی و اجتماعی از فلسفه و ضرورت
 • ۩  نگاهی به اصل ولایت فقیه (به ضمیمه خطوطی از فرهنگ ولایت فقیه)
 • ۩  جهاد دفاعی و جنگ صلیبی ایران و روس تزاری
 • ۩  پایداری تا پای دار؛ سیری در حیات پربار علمی و معنوی، اجتماعی و سیاسی شهید حاج شیخ فضل الله نوری
 • ۩  تحلیلی از نقش سه گانه شیخ شهید نوری در نهضت تحریم تنباکو
 • ۩  آینه دار طلعت یار ( زندگینامه و اشعار مرحوم سید احمد رضوی معروف به ادیب پیشاوری)
 • ۩  بوسه بر خاک پی حیدر (علیه السلام) (بخشی در ایمان و آرمان فردوسی و پرتوگیری شاهنامه ازقرآن و احادیث   معصومین (علیه السلام)
 • ۩  سلطنت علم و دولت فقر؛ سیری در زندگانی ، افکار و مجاهدات حجت الاسلام ملا قربانعلی زنجانی (قدس سره) از زعمای نهضت مشروعه در عصر مشروطه
 • ۩  دریای موج خیز؛ زمانه و کارنامه ی علامه امینی
 • ۩  مهاتما گاندی ؛ همدلی با اسلام ، همراهی با مسلمین
 • ۩  شیخ ابراهیم زنجانی ؛ زمان، زندگی ، خاطرات
 • ۩  تراز سیاست (جلوه هایی از سیاست و مدیریت شیخ انصاری قدس سره)
 • ۩  فراتر از روش آزمون و خطا؛ زمانه و کارنامه آیت الله العظمی آقا سید محمد کاظم طباطبایی یزدی (ره) ، صاحب عروه
 • ۩  سیاهپوشی درسوگ ائمه نور(علیه السلام)؛ ریشه های تاریخی ، مبانی فقهی
 • ۩  ابعاد گوناگون جنگ امپریالیستی صلیبی غرب علیه اسلام
 • ۩  فرقانیسم ؛ تبیینی از فلسفه سیاسی اجتماعی و اخلاقی فرهنگی
 • ۩  زندگانی مرحوم آیت الله سید احمد طباطبایی

وی همچنین تالیف دوره ای دوازده جلدی پیرامون ابعاد مختلف شخصیت آیه الله شهید حاج شیخ فضل الله نوری را وجهه همت خویش قرار داده بود که هشت جلد آن با عناوین زیر انتشار یافت:

۱/ آخرین آواز قو! بازکاوی شخصیت و عملکرد شیخ فضل الله نوری بر اساس آخرین برگ زندگی او و فرجام مشروطه

۲/ شیخ فضل الله نوری و مکتب تاریخ نگاری مشروطه ( کتاب سال حوزه)

۳/ خانه ، بر دامنه ی آتش فشان ؛ شهادت نامه شیخ فضل الله نوری

۴/ دیده بان بیدار

۵/ دیدگاه ها و مواضع سیاسی و فرهنگی شیخ فضل الله نوری

۶/ اندیشه سبز، زندگی سرخ ؛ زمان و زندگی شیخ فضل الله نوری

۷/ کارنامه شیخ فضل الله نوری ؛ پرسش ها و پاسخ ها

۸/ کالبد شکافی چند شایعه درباره شیخ فضل الله نوری ؛ فروش مدرسه چای به بانک استقراضی ، رشوه گیری از شاه و امین السلطان و …

همچنین خلاصه کتاب آینه دار طلعت یار با نام”مرغ هند بر شاخسار ایران” به زبان اردو ترجمه و در شبهه قاره هند منتشر شد.

از استاد بزرگ دکتر علی ابوالحسنی (منذر) آثار زیر در دست چاپ است:

۞  چاپ دوم کتاب “بوسه بر خاک پی حیدر علیه السلام” با ویراست جدید

۞  مجموعه ذوق لطیف ایرانی در سه جلد

۞  سلسله مقالات انتقادی با عنوان ” عقلانیت وحی باور در اندیشه شیخ فضل الله نوری” در فصل نامه فقه اهل بیت علیه السلام

و نیز به زودی مجموعه پاره ای از مقالات استاد توسط کانون اندیشه جوان منتشر خواهد شد.

استاد در عرصه مطبوعات نیز حضور چشمگیر و موثری داشتند ، از جمله در ابتدای انقلاب اسلامی سه شماره نشریه مذهبی سیاسی کوثر را منتشر ساختند؛ همچنین مقالات بسیاری در فصل نامه تخصصی کلام اسلامی ، فصل نامه تاریخ معاصر ایران،
ماهنامه زمانه، فصل نامه کتاب نقد و ویژه نامه ایام و صفحه تاریخ (در روزنامه جام جم و جوان ) بخشی دیگر از تکاپوی علمی ایشان در مطبوعات را به نمایش میگذارد.

کتب و مقالات بسیاری از آن استاد دانشور در مجامع مختلف همچون کتاب سال حوزه ، جشنواره مطبوعات ، جشنواره علامه طباطبایی برگزیده شدند.

آن محقق فرزانه به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام علاقه وافر داشت و در ترویج مذهب حقه تشیع به جان میکوشید. او غیورانه بر حفظ شعائر حسینی تاکید خاصی مبذول می داشت که به سامان آوردن تحقیق استخوان سوز و کم نذیر ” سیاهپوشی در سوگ ائمه نور” پاسخی شایسته به این ضرورت بود وی بر حفظ حریم ولایت اصرار ویژه داشت و در جای جای آثار خویش به هر بهانه به این مهم ، گریز میزد. ایشان تبیین اصل اصیل ولایت فقیه را نیز وجهه همت خویش قرار داده و دو کتاب دراین عرصه نگاشت،اخیرا نیز در ماهنامه زمانه آخرین آراء خویش را در این زمینه بیان داشت.

افشای توطئه های رنگارنگ استعمار و ایادی داخلی و خارجی و صهیونیسم بین الملل آن بخشی دیگر از آثار او را رقم می زد که با عناوینی همچون “دانش دشمن شناسی” و “زنگ بیدارباش” و … در سرفصل های آثار او مشاهده می شود.

ایشان در شعر و ادبیات نیز تردست بود و گاه گاه – بویژه درمدح اهل بیت علیهم السلام – طبعخویش را با تخلص “منذر”می آموزد.

ژرف اندیشی، سخت کوشی، دقت نظر انصاف علمی ، وسعت تتبع ، قلم توانا و رعایت ادب در مقابل مدعیان، از خصوصیات بارز ایشان بود که در آثار شان ، جای جای مشاهده می شود.

غروب غم انگیز

سرانجام در غروب غمبار روز چهارشنبه سوم اسفند ۱۳۹۰ خورشید فروزان حیات پربار آن محقق ژرف نگر و پژوهشگر دقیق النظر در ۵۶ سالگی غروب کرد و آن روحانی خدوم پس از عمری کوتاه و پر ثمر عند ملیک مقتدر آرام و قرار یافت .

پیکر پاک او پس از تشییع باشکوه با حضور آیه الله العظمی سبحانی و اقامه نماز توسط آیه الله العظمی صافی گلپایگانی در صحن مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به باغ بهشت انتقال یافت و در مقبرۀ العلماء ماوی گرفت.

در فقدان آن مدافع غیور حریم ولایت حضرات آیات صافی گلپایگانی و سبحانی پیام های تسلیتی منتشر کردند:

آیه الله العظمی صافی گلپایگانی ، آن مرحوم را “دانشمند متعهد، خادم آگاه و بیدار فرهنگ اهل بیت _ علیهم السلام _ ، مدافع حریم روحانیت، مورخ بصیر تاریخ معاصر و نویسنده مطلع و جامع ” خوانده ” و ضایعه اسفناک فقدان او را به جامعه روحانیت ، ارباب قلم ، محققان ، دانش پژوهان و خانواده محترم ، مخصوصا آقا زاده مکرم ایشان تسلیت گفتند. چرا که : ” آن مرحوم در نقد و رد فرقه های ضاله ، استعمار زدایی ، مبارزه با غرب گرایی، فعال و پرتلاش بود و مواضع موثری داشت.”

آیه الله العظمی سبحانی نیز ایشان را ” عالم ربانی ، پژوهشگر ژرف نگر و صاحب قلم روشنگر “خواندند که از ساحت ولایت اهل بیت و خاندان رسالت علیهم السلام دفاع میکرد . در بخشی از پیام معظم له آمده است: ” او در سنگر دفاع از روحانیت شیعه ، آثار ارزشمندی دارد . اثر برجسته او پیرامون آیه الله شیخ فضل الله نوری نشانگر اطلاعات وسیع او در تاریخ معاصر بود و توانسته است حقانیت این شهید مشروطه مشروعه و خیانت دیگران را به اثبات برساند…اشعار و نکات ادبی و سروده های ولایی او یکی از ابعاد روحی اوست.

همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی نیز ضایعه” درگذشت حجه الاسلام دکتر علی ابوالحسنی مشهور به منذر نویسنده، محقق و مورخ معروف و توانمند “را  ” ازسوی خود و نمایندگان مجلس شورای اسلامی” تسلیت گفتند چرا که ” ایشان طی سال های عمر خویش تلاش فراوانی در جهت تالیف و نگارش مقالات و آثار متعدد در حوزه های مختلف فرهنگ اسلامی  و تاریخ داشتند که دستاورد آن انتشار چند کتاب درخشان و ارزشمند می باشد که مورد توجه صاحب نظران در داخل و خارج از کشور قرار گرفته است”.

این ضایعه اسف بار را به دانش پژوهان فرهنگی و حوزوی تسلیت عرض می نماییم.

خدایش او را در جوار رحمت خویش متنعم گرداند.